Popis výrobku

Skleněná vlákna do betonu Anti-Crak® HD

Skleněná vlákna do betonu Anti-Crak® HD

Anti-Crak® HD (High Dispersion) jsou sekaná alkalirezistentní skleněná vlákna Cem-FIL určená pro vmíchávání do betonu a všech typů malt s hydraulickým pojivem.

Jsou to mikrovlákna s velmi vysokou pevností v tahu a vysokým modulem pružnosti. Těmito vlastnostmi převyšují všechna jiná mikrovlákna proti smršťovacím trhlinám na stavebním trhu.

Prameny vláken Anti-Crak® HD mají speciální povrchovou úpravu. Ta je rozplavitelná při kontaktu s vodou cementové směsi a prameny jsou také mechanicky rozvolnitelné při vmíchání. Individuální mikrovlákna pak působí jako všesměrně orientovaná mikrovýztuž při smršťovacím trhlinám.

Použití Anti-Crak® HD

Vlákna Anti-Crak® HD jsou používána k zabránění vzniku smršťovacích trhlin od napětí doprovázejících zrání betonu a malt včetně nerovnoměrného vysušování. Jsou účinná ve všech fázích tuhnutí, tvrdnutí i ve vyzrálé hmotě.

Použití vláken Anti-Crak® HD

Používají se do všech typů betonů, zvláště do podlah a potěrů v interiéru i exteriéru a rovněž i do jádrových omítek a reprofilačních malt.

Nenahraditelná jsou při betonáži v nepříznivých podmínkách, jako jsou vysoké teploty, oslunění, průvan apod.

Výztužná skleněná vlákna mají přibližně stejnou objemovou hmotnost jako beton a proto neklesají ve směsi ke dnu ani nevyplavávají k povrchu. Snadno se vmíchávají a již v malé váhové dávce dodávají do směsi velmi vysoký počet kusů rovnoměrně rozptýlených vysokopevnostních mikrovláken.

Anti-Crak® HD nevystupují z hlazeného povrchu, a nejsou na povrchu vidět. Anti-Crak® HD se může přidávat v kterékoli fázi míchání směsi.

Vlastnosti a přednosti výrobku

 • Alkalivzdorné prameny skleněných vláken s rozplavitelnou povrchovou úpravou
 • Omezení a prevence vzniku trhlin během tuhnutí a tvrdnutí a i ve zralém betonu a maltách
 • Snadno rozplavitelné prameny vláken na individuální vlákna (220 milionů ks vláken v 1 kg)
 • Vysoká účinnost i při velmi nízkém dávkování 0,6 kg/m3
 • Díky vysokému modulu pružnosti vyztužují beton ve všech fázích zrání
 • Při běžném dávkování si směs zachovává nezhoršenou zpracovatelnost

* Vlákna Cem-FIL Anti-Crak jsou vyráběna ze skloviny s vysokým obsahem zirkonia v souladu s ASTM C1666/C a EN 15422 a podle doporučení PCI a GRCA.

Technické parametry (nominální hodnoty)

Délka vláknaPrůměr jenotlivého
vlákna – filamentu
Ztráta žíháním (%)
(ISO 1887 : 1995)
Vlhkost (%)
ISO 3344 : 1977
12 (mm)14 μm0,600,5 max
 • Elektrická vodivost: velmi nízká
 • Specifická hmotnost: 2.68 g/cm3
 • Materiál: alkalirezistentní sklo
 • Bod měknutí: 860°C
 • Chemická odolnost: velmi vysoká
 • Modul pružnosti: 72 GPa
 • Pevnost v tahu: 3500 MPa

Dávkování: 0,6 kg/m3 příp. 1,2 kg /m3 do jemnozrnných směsí

Balení na paletách

Vlákna Anti-Crak® HD jsou baleny do papírových sáčků po 0,6 kg

Vlákna Anti-Crak® HD jsou balena do papírových sáčků po 0,6 kg

Sekané prameny vláken Anti-Crak® HD jsou baleny do papírových sáčků po 0,6 kg v kartónových krabicích po 25 ks. Krabice jsou uloženy na dřevěné paletě. Palety jsou ovinuty smršťovací folií a označeny dvěmi štítky.

Balení a dodávky skleněných alkalivzdorných vláken Cem-FIL Anti-Crak® HD:

Označení – délkaBaleníVáha krabiceVáha paletyDodávky
Anti-Crak HD – 12 mmpapírové sáčky po 0,6 kg, kartonové krabice po 25 sáčkůkrabice po 15 kg720 kg (48 krabic)palety, krabice

Rozměry palety 1140 x 1140 x 1200 mm.

Skladování

Sekané prameny vláken Anti-Crak® HD by měly být skladovány v originálním obalu mimo horké a vlhké prostředí. Nejvhodnější podmínky skladování jsou:

 • Teplota: 15 ºC – 35 ºC
 • Vlhkost: 35 % – 65 %

Pokud je výrobek skladován při nižší teplotě, doporučuje se, aby se předešlo případné kondenzaci vody na výrobku, ponechat jej nejméně 24 hodin před použitím ve standardních podmínkách. Doporučuje se použít při skladování metodu FIFO (první dovnitř, první ven).

Kvalita

Sekané prameny vláken Anti-Crak® HD jsou vyráběny v souladu se systémem řízení kvality schváleným podle ISO 9001. Veškerá produkce vláken Cem-FIL® je vyráběna v souladu s European Technical Approval ETA-11/0410 vydaným v DIBt Deutches Institut für Bautechnik.